Декубитални рани. Рани от залежаване
• Грижи за лежащо болен
• Антидекубитални дюшеци
• Антидекубитални системи тежки рани
• Болнични легла
• Превантивни мерки при залежаване
Рани от залежаване, превантивни мерки
Етапи на развитие на раните
I етап: Зачервена кожа с трайно петно. Сърбеж и суха кожа.
II етап:Мехури по кожата или открити рани. Леко подуване. Оцветяване-лилаво или червено на цвят.
III етап: Разрушаване на кожата в дълбочина.
IV етап: Раната достига с дупка до кости, сухожилия и мускули.
За предпазване от декубитуси трябва да се премахнат или намалят силите на натиск и триене, които увреждат кожата, мастната тъкан и мускулите. За целта се използва антидекубитален дюшек който променя формата си според натиска от тялото.
При преместване на лежащо болни хора трябва да се избягва какъвто и да е опън на кожата. Позицията в леглото трябва да е с глава, повдигната под наклон не повече от 30 градуса. По този начин се избягва приплъзване на тялото водещо до протриване на кожата, тъй-като човешкият скелет се движи в обратна посока на кожната повърхност.
Антидекубитална система за хора до 180кг с декубитални рани 2 и 3 степен
0808024 Система антидекубитална за 2 и 3 степен рани
Система антидекубитална за 2 и 3 степен рани
Как да се грижим за лежащо болен
Как да се грижим за лежащо болен
Антидекубитални дюшеци
Антидекубитални дюшеци
Антидекубитален дюшек
Болнични легла
Болнични легла
Оборудвано болнично легло
II. www.evropea.com Бърза помощ в домашни условия
По-долу съдържанието на статията:
За актуална информация се обърнете към Вашия личен лекар или специалист. Винаги се допитвайте до Вашия личен лекар. Без негова намеса не прилагайте самолечение По медицински въпроси и за указания относно употребата на препарати и лекарства, обръщайте се само и единствено към Вашия лекар или фармацевт!
Декубитус, пролежка, декубитални рани
Причини за декубитус, пролежка /декубитални рани/
Пролежката е много неприятно усложнение при оперирани, дълго лежащи и изтощени болни. Тя се явява предимно на ония места по тялото, където поради липса на мускулатура и подкожна мазна тъкан костите са покрити само с кожа. Тия места са: областта на сакралната кост, плешките, големите трохантери на бедрената кост, лактите и петите. Тук кожата се притиска между костта и леглото и се получава разраняване-пролежка. Ясно е, че към декубитус са предразположени ония болни, които лежат неподвижно и в едно и също положение (намиращите се в безсъзнание, оперираните, които не задържат урина или изпражнения, и пр.). Освен това обаче от голямо значение са неравностите по леглото, грубото бельо, гънките по чаршафите или дрехите, трохите от хляб в леглото и пр.
Пролежката се дължи на смущение на кръвообращението на дадено място, където има притискане на кожата. По-късно вследствие инфекция се явява възпалителен процес и даже умъртвяване на тъканта.
Симптоми на декубитус, пролежка /декубитални рани/
Декубитусът обикновено започва с появата на червено болезнено петно, което впоследствие се превръща в повърхностна или дълбока язва. Често тя заздравява с образуване на белег. Понякога обаче се развива по-значителна некроза или гангрена.
Профилактика на декубитус, пролежка /декубитални рани/
За да се избегне появата на пролежка, трябва да се внимава болните да не лежат дълго време в едно и също положение. Важно условие за избягване на пролежките е чистотата на болните и изрядността на леглото. Оперираните трябва да се поддържат винаги чисти и подсушени. Леглото трябва да бъде винаги чисто, без неравности по дюшека, чаршафите, почистено от трохи и други частици. Бельото на оперирания трябва да се сменя често. Ежедневно трябва да се прави преглед на дълго лежащите болни, особено по тия места на кожата, които са предразположени към образуване на декубитус, и при най-малкото съмнение да се предупреди лекаря. Два пъти на ден трябва да се разтрива застрашените местa с камфоров спирт и обилно да бъдат талкирани.
Спешни мерки при декубитус, пролежка /декубитални рани/
При появата на декбитус усилията се насочват към спиране на развитието му. За целта се употребяват гумени кръгове, гумени възглавници и гумени дюшеци. Най-често се употребява гуменият кръг. Такъв се поставя и под болни, които са застрашени от появата на
декубитус.
Превръзката на декубиталните рани трябва да става при най-голямо спазване на асептиката, тъй като те се инфектират много лесно.
„Воев“ 02/8519962,02/8519375, 0888 893280, SKYPE : voevisf, E mail:etvoev@abv.bg
Лицензирани фирми за помощни средства Воев
„Воев-София“ ЕООД, Удостоверение №099/2008г. на МТСП-Агенция за хората с увреждания.
„Воев-Георги Воев-Стефанка Воева“ ЕТ, Удостоверение №024-I/2013г.
Магазин „Воев“в центъра на София
между ПИРОГОВ и Руски паметник, ул.Шандор Петьофи № 1,
„Воев“ магазин санитарен за помощни средства, медицински изделия и санитарни материали в центъра на София Пирогов-Руски паметник, ул. Шандор Петьофи №1, 02/8519962, 02/8519375, 0888 893280
Магазин Воев за помощни средства, София, Пирогов-Руски паметник, ул.Шандор Петьофи № 1
Форма за поръчка
Поръчай сега
Свързани