Да ограбиш инвалид, ТЕМА, Монитор, БНТ

Да ограбиш инвалид, ТЕМА, Монитор, БНТ

Разследвания на списание ТЕМА, Монитор и БНТ за помощните средства

Важна промяна от 1 юли 2022 НЗОК и АСП за хората с увреждания

От 1 юли 2022 г Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) извършва договаряне, отпускане, заплащане и контрол на помощни средства, приспособления, съоръжения, медицински изделия (ПСПСМИ) и ремонтни дейности. Дейността по предоставяне на ПСПСМИ от Агенцията за социално подпомагане (АСП) премина към здравната касата.

Актуалната информация и актуалните промени за помощни средства, приспособления, съоръжения, медицински изделия (ПСПСМИ) следете на  НЗОК Помощни средства получаване.

Вижте също така Корупционни схеми използвани от лични лекари, лекарски комисии и лицензирани фирми.  Как да се предпазим от въвличането ни в корупционни практики и схеми.  НЗОК ЛКК за помощни средства НЗОК РЗИ. 

АРХИВ        

Архив(до 01 07 2022 г.)

 

Най-нова публикация от юни 2018 във вестник Сега

 

В помощ на всички хора възрастни без ТЕЛК, инвалиди с ТЕЛК, хора с увреждания, близките на тези хора, които се сблъскват с подобни ситуации в лекарските комисии ЛКК при подготовката на документите за кандидатстване в Агенция за социално подпомагане за помощ и закупуването на помощните средства от лицензирани фирми

 

Журналистическо разследване, разширяващо темата за злоупотребите и корупционните практики при помощните средства описани от Воев на страниците    Корупционни практики, Помощ за закупуване, Съвети за възрастни хора и други  в сайта на Воев

 

Злоупотреба на длъжностни лица в  лекарски комисии, лични лекари  и лицензирани фирми при получаване на помощни средства с отпусната помощ  от Агенция за социално подпомагане. Какво да направите? Съвети.

 

С какво могат да злоупотребят служителите на Териториалните дирекции социално подпомагане ощетявайки нашите права при получаване на целева помощ?

Корупционни практики               

 

Как да се предпазим от въвличането ни в корупционни практики и схеми използвани от лични лекари, лекарски комисии и лицензирани фирми. Съвети към възрастните хора при кандидатстване и получаване на целева помощ от Социално подпомагане

Съвети за възрастни хора

 

По-долу на страницата може да видите репортажа на БНТ излъчен на 6 декември 2016 за злоупотреба с правото за целева помощ от страна на Териториална дирекция социално подпомагане Пловдив 

 

Как да получим целева помощ от Агенция за социално подпомагане?

Помощ за закупуване

 

Нова публикация по темата за хора с увреждания: Вестник Сега, брой 6193 (128) 04 Юни 2018

Лекарите нехаят, социалните работници не разбират, инвалидите страдат

 
Държавната субсидия за помощните средства вече няма да се дава на хората с увреждания, а на търговците, които често продават боклуци. Автор Искра Ценкова
http://www.segabg.com/article.php?id=907598
Снимките от публикацията, пряката връзка и текста по-долу са с разрешение и предоставени от авторката Искра Ценкова. Част от текста е публикуван на страница Правата на хора с увреждания, възрастните хора, инвалидите и болните

  Снимка в-к Сега  

Разследването на списание ТЕМА

Брой 3, 19-25 януари 2015г

Да ограбиш инвалид

*По-долу на страницата вижте и разследването на Монитор от 23 януари 2017 Лекари в далавера с инвалидни колички

Съкратен текст на Да ограбиш инвалид подготвен от Воев с любезното разрешение на редакцията на списанието.

Снимка предоставена от списание ТЕМА

 

Акумулаторна количка тип скутер. Специален волан за управление от хора с увредени ръце/горни крайници

Акумулаторна количка тип скутер. Специален волан за управление от хора с увредени ръце/горни крайници/

 

„ТЕМА“ извървя процедурата от името на реално нуждаеща се възрастна жена. Насочихме се към ДКЦ в столичната болница „Свети Иван Рилски“ – едно от местата, предизвиквали особено тревожни отзиви от граждани. 
 
„Социална услуга“
 
Председателят на комисия д-р Боряна Митева (истинското име е променено) е утвърден и опитен специалист в областта си. След бегъл поглед върху епикризите, които й предоставяме, пита сигурни ли сме, че искаме само инвалидна количка и комбиниран стол за тоалет и баня. Такова е желанието на нуждаещата се. За двете изделия държавата отпуска съответно 486 лв. и 331 лв. Ако се вземат и антидекубитални дюшек и възглавница (предпазващи от рани при продължително залежаване), сумата набъбва с още 437 лв. Именно затова лекарите предписват масово целия „комплект“. Отказваме предложението, д-р Митева е учудена. “Добре, къде да бъдат закарани помощните средства?”, пита на третата минута от разговора. Въпросът й е странен, доставката на изделията не влиза в задълженията й на председател на ЛКК. Задачата на консултативните комисии е да издадат медицинския протокол. Пациентите сами трябва да изберат подходящия за тях продукт в някой от многото търговски обекти. „Значи протокол се издава, но ние правим социална услуга. Фирмата се обажда и в удобно за вас, близките, време докарва нещата вкъщи. Това е улеснението. А не да ходите вие и да ровите насам-натам! Вие после само в социални грижи си отивате. Нашата болница прави такава социална услуга“ – „изплюва камъчето“ д-р Митева
 
Питаме какво точно ще докара фирмата, ако приемем този вариант. „Това, което преценим, че е нужно на жената“, отговаря д-р Митева и предлага да уточни подробностите в телефонен разговор с възрастната жена, чиито документи придвижваме. Нали целта на срещата ни все пак е да бъде издаден протокол, питаме. Отговорът: „Протоколът  е, за да можете сами да си действате.“ Тук д-р Митева започва да се съмнява, че вече сме направили избора си на търговец. Обясняваме, че близките на жената не са решили още откъде да закупят изделията, но са разглеждали различни продукти в интернет сайтове. Реакцията е бурна: „Тоест  те си имат фирма!? С която ще си работят и  от която ще си взимат нещата? Ама ние можем да им дадем фирма и да им докараме, нали ви обяснявам. Ако не желаят, е друг въпрос. Те, като имат фирма, тогава трябва да ми донесат и направление. И медицинска документация – да видим в какво състояние е жената.“
 
Питаме дали ще е необходим преглед. „Аз не ви говоря за преглед, говоря ви за документи. Въпросът е да видим документация, как да го подкрепим. Медицински документи какво е състоянието и близките дали желаят да им бъде закарано вкъщи, или те ще си търсят фирма“, продължава да „оферира“ д-р Митева
 
На втора среща носим поисканите направление и документи и процедурата се задвижва. д-р Митева отново опитва да пробутва своята „социална услуга“, но вече не е настоятелна: „Такава услуга правим, защото са много фирмите, но както желаете…“ Протоколът е готов само за ден, подписан и подпечатан, както си му е редът, от трима специалисти – председателят д-р Боряна Митева и още двама членове на комисията.
 
Схеми и пак схеми По закон ЛКК се назначават със заповед на директора на лечебното заведение. „Не ми е известно какво се има предвид под социална услуга на болницата в случая. Във всички вътрешни заповеди няма такъв термин, а болницата не е в договорни отношения с търговци на инвалидни колички“, каза пред „ТЕМА“ шефът на „Св. Иван Рилски“ д-р Дечо Дечев. Той обаче призна, че до средата на миналата година са имали доста сигнали срещу председател на ЛКК на територията на болницата. Схемата е била на принципа „ако не отидеш еди-къде си, няма да получиш протокола“.  
 Прибирано е капаро, което е връщано, когато пациентът направи покупката от съответната фирма. Лекарят, уличен в злоупотреби, е освободен от длъжност. „Гарантирам ви, че от юли 2014 г. на територията на здравното заведение такава практика вече не съществува“, заяви директорът на МБАЛ „Св. Иван Рилски“.
 
Какво ли обаче щеше да бъде доставено на адреса на нуждаещата се, ако бяхме ползвали „услугата“ на д-р Митева? Дали това нямаше да са най-евтините продукти с азиатски произход и съмнително качество?
„Ако фирмата, към която ви е насочила, търгува с некачествени изделия, отговорност за това носи този, който дава правото да се търгува с такива изделия – контрира д-р Дечев, напомняйки, че контролът е в ръцете на Агенцията за хората с увреждания. – При изписване на рецепта лекарите също масово препоръчват на пациентите си да закупят медикаментите от определена аптека. Публична тайна е, че в част от случаите също има  обвързаност“, сравнява директорът. 
 
Коректна ли е аналогията? Лекарствата, които предлагат различните аптеки, са един и същи продукт, разликата е само в надценките им. А ринговите инвалидни колички например се различават по множество показатели: изборът им е според теглото на този, за когото са предназначени (до 100 кг, до 120 кг, над 120 кг). Различават се по широчината на седалката и по това дали тя се регулира, по размера на гумите и по това дали са помпащи се или не, дали се снемат подлакътниците и стъпенките. Теглото на самата количка също е различно. С доплащане от стотина лева над държавната помощ пък може да се закупи германско  производство с видимо по-качествена изработка и с допълнителни екстри като компактно сгъвъне, лесно разглобяване и т.н. И най-сетне – пределно ясно е, че човек може да избере най-удобния за себе си стол само ако го пробва.
Пред кого д-р Методиева е отговорна за действията си? „Тя не е служител на болница „Св. Иван Рилски“, а на ДКЦ-то към нея”,   уточнява д-р Дечо Дечев. Управителят на центъра д-р Чавдар Маринов също не вижда нищо нередно в случая, сравнява го с насочването, което лекарят дава на пациента си към най-близката лаборатория, в която да направи предписаното изследване. 
„Не е коректно да се прехвърлят към нас отговорности на нормативна уредба, писана от друго ведомство, по какъв начин се прави дистрибуция, на какви критерии трябва да отговарят помощните средства“, подчертава д-р Дечев. 
 
Загубени в разпоредбите Министерството на здравеопазването, под чиято юрисдикция е и МБАЛ “Св. Иван Рилски”, също има участие в писането на нормативната уредба, свързана с помощните средства. В методично указание, утвърдено от здравния министър през 2011 г., изрично е записано, че членовете на лекарските косултативни комисии, както и свързаните с тях лица „не могат да упражняват дейности, свързани с продажба, разпространение и снабдяване с медицински изделия, помощни средства, приспособления и съоръжения“. За нарушения се налагат наказания по реда на Закона за здравето. 
 
Попитахме МЗ кой трябва да контролира спазването на тази разпоредба, кой трябва да санкционира и какви трябва да са санкциите. От здравното министерство отговориха, че контролът може да се извършва от няколко институции (ТЕЛК, НОИ и териториалните органи на АСП) и по сигнал от регионалните здравни инспекции. Но шефовете на болници са тези, които “носят отговорност и осъществяват системен контрол”. “При необходимост директорите вземат мерки за отстраняване на допуснатите пропуски и грешки”, напомниха от МЗ. При установени нарушения глобата е от 100 до 600 лв. и от 500 до 3000 лв. при рецидив.
 
Видно е, че нормативният хаос е пълен, а санкциите – ниски. Отгоре на всичко държавата изобщо не предоставя информация в обобщен и достъпен вид. Списъците с лечебни заведения, в които има лекарски консултативни комисии например, се намират на сайтовете на регионалните здравни инспекции. Регистърът на лицензираните търговци на дребно е забутан на погрешно обозначено място на страницата на Агенцията за хората с увреждания (АХУ). И там, и в сайта на Агенцията за социално подпомагане нормативната уредба е публикувана само под формата на цели закони, наредби, правилници, заповеди, вместо с разбираеми резюмета и извадки. Когато човек търси информация, в повечето случаи попада на сайта на някоя фирма. А оттам и на съответна схема, ако случи на недобросъвестен търговец. На фона на милионите, които постоянно се харчат за модернизация на правителствени сайтове, комуникационни програми и електронни услуги, това е повече от срамно.

По-надолу в публикацията има цитати от  страниците Корупционни практики, Помощ за закупуване и други от сайта на Воев https://voevmedical.com/ , които не ги публикувам тук.  

Журналистическо разследване на списание ТЕМА.

Пълния текст и снимки може да намерите в брой 3, 19-25 януари 2015г на списание ТЕМА.

Съкратен вариант текста в електронното издание

    Да ограбиш инвалид   в сайта на списание ТЕМА

За злоупотреба с оказване на натиск на служители на Териториална дирекции социално подпомагане  с правото на правоимащ при кандидатстване за получаване на целева помощ  прочетете Възвание на  „Съюз на инвалидите – дружество Пловдив“

Повод за възванието е излъчване на 06 12 2016 репортаж по БНТ2 за оказан натиск от страна на служител от АСП за доброволен отказ от помощно средство

 

Справка по темата в нормативната уредба

1.  Правата на възрастните хора, инвалидите и хората с увреждания са регламентирани в Закон за интеграция на хората с увреждания ЗИХУ и Правилник за приложението му ППЗИХУ

Права на хората с увреждания

Една малка част от информацията на тази връзка

Един общ съвет към всички, които ще прочетат тази страница: Преди да предприемете каквито и да са стъпки запознайте се със съветите в Корупционни практики   Корупция при помощ от АСП.

И още един съвет: Никой не може да ви отнеме право дори и служителите в Териториалните дирекции за социално подпомагане, където се кандидатства и отпуска целева помощ за закупуване на медицински изделия и помощни средства.

Вижте действителните случаи, които съм описал на страница Откази на АСП. Първоначално получен писмен отказ от АСП за целева помощ, обжалване и последващо получаване на полагащата се помощ. Много важен момент за злоупотреба с правата на хората от страна на служители от Териториалните дирекции за социално подпомагане – когато при подаване на документите за целева помощ, служител на АСП иска вие да зачертаете собствено ръчно във вашето заявление помощно средство изписано в медицинския протокол с обяснението че не ви се полага. Това не го правете! Зачертавайки помощното средство вие се отказвате доброволно от правото си! Съгласно цитираните по-горе ЗИХУ и ППЗИХУ  Агенция за социално подпомагане/АСП/ има право само на писмен отказ с мотиви за отказа връчен съгласно изискванията на закона. Само такъв писмен отказ от АСП с мотивите за отказа имате право да обжалвате и да си получите полагащото ви се право. 

2.  На  Лекарските консултативни комисии издаващи Медицински протоколи за помощни средства е забранено да се занимават с дейности, които нямат нищо общо с преките им задължения.

 Методично указание относно реда и условията за освидетелстване на лицата от ЛКК за снабдяване с медицински изделия, помощни средства, приспособления и съоръжения подписано от министъра на здравеопазването на 07.02.2011, публикувано в сайта на Министерство на здравеопазването:

т.13  “При извършване на дейността си по чл.24, ал1, т.3 от ПУОРОМЕРКМЕ, членовете на ЛКК и свързаните с тях лица не могат да упражняват дейности, свързани с продажба, разпространение и снабдяване с медицински изделия, помощни средства, приспособления и съоръжения.”  

3. НАРЕДБА за условията и реда за осъществяване и контрол на дейностите по предоставяне на помощни средства, приспособления и съоръжения за хората с увреждания и медицински изделия, посочени в списъците по чл. 35г, ал. 1 от Закона за интеграция на хората с увреждания

Чл. 10в. При предоставяне на медицинските изделия, помощни средства, приспособления и съоръжения за хората с увреждания производителите и търговците на дребно задължително предоставят на лицето с увреждане и:

  1.  попълнен приемно-предавателен протокол по образец съгласно приложение № 14 към чл. 43а, ал. 3 от Правилника за прилагане на Закона за интеграция на хората с увреждания;
  2.  фактура и фискална касова бележка/платежно нареждане.

(2)  Производителите и търговците на дребно, осъществяващи дейности по реда на тази наредба, задължително предоставят възможност на лицата с увреждания за изпробване и избор на подходящо медицинско изделие, помощно средство, приспособление и съоръжение, след което лицето писмено да декларира своя избор. Коментар на Воев: В приемо-предавателния протокол е вписан текста на тази декларация за изпробване и свободен избор и тя е задължителна!    

 Практични съвети от Воев. Накратко

 

Преди да посетите:

-Личния лекар

-Лекарска консултативна комисия/ЛКК/

-Териториалната дирекция „Социално подпомагане“/ ТД“СП“/

-Лицензирани фирми за предоставяне на помощни средства

Прочетете написаното по-долу. Някои от тези служебни лица са част от корупционните схеми, които се прилагат за ваша сметка.

Бъдете внимателни когато: 1.  В ЛКК при получаване на Медицинския протокол присъства  или „случайно“ влиза представител на лицензирана фирма. 2.  От ЛКК ви изпращат във фирма за помощни средства да си получите медицинския протокол. 3.   Личния лекар, лекаря от ЛКК, служителя в ТД“СП“  ви препоръчват фирма за помощни средства без да сте ги питали за това. 4.   Пред Териториалната дирекция „Социално подпомагане“ ви чака служител от фирма за помощни средства. 5.    Искат да ви докарат в къщи помощни средства без да сте ги избрали и видели и без да знаете къде е офиса на фирмата за помощни средства. 6. Искат да ви издадат предварително проформа-фактура. Тя не се изисква от закона и е явен признак че правят опит да ви вместят в корупционна схема. 7.  Във фирма за помощни средства ви предлагат да извадят Медицинския протокол без вие да се занимавате с това или искат да ги упълномощите за да ви представляват. Това не е безплатно за вас както изглежда на пръв поглед.   Какво трябва да знаете, за да се ориентирате? Вие получавате от Агенция за социално подпомагане пари с които да си закупите помощните средства, които ви се полагат. Това са ваши пари. Те не са пари на лични лекари, лекари от ЛКК, служителите от териториалните дирекции „Социално подпомагане“ или на фирмите доставчици. Например: Получавате от Социално подпомагане целева помощ за закупуване на инвалидна количка 486 лв. Когато сте имали възможност да изберете и сте избрали подходящата конструкция и модел , платили сте за количка с произход от Европейски съюз 486 лв, получили сте количка с произход от Европейски съюз-тогава  всичко е наред. Когато не са ви предоставили възможност да изберете подходящата за вас количка, платили сте за количка с произход от Европейски съюз 486 лв. а получавате количка с произход от страни извън Европейски съюз/Китай?/ стойността и е 336 лв. Тогава това което е направено не е наред. Разликата от 150 лв./от вашите пари/ отиват в джобовете на лични лекари, лекари от ЛКК, служители от „Социално подпомагане“ или на фирмите доставчици т.е. тези които са реализирали корупционната схема. Въпроса е че вие сте помогнали за да го извършат това, за ваша сметка. Не трябва да се забравя, че следващите 6 години нямате право на друга помощ за закупуване на инвалидна количка, дори ако избора ви не е правилен или ако количката ви се е развалила скоро след получаването и. Получили сте нещо което струва по-малко пари, а сте платили повече. Злоупотребено е с правата ви за ваша сметка, с парите отпуснати от държавата за вас. Това са вашите пари. Потърпевши сте вие. Избора е ваш дали да се доверите на такива хора и фирми и да им предоставите парите отпуснати за вас. Това са вашите пари, които те ще получат.

Какво не бива да правите

1. Да не подписвате Запис на заповед

2. Да не подписвате пълномощно да ви представляват непознати лица или лица на които не може да поверите своите пари и права.

Когато ви „притискат“ в ЛКК при получаване на медицинския протокол, предварително да заплатите на лицензираната фирма помощните средства или да отидете с  представителя на фирмата в офиса му и там да платите и получите медицинския протокол и помощните средства, направете следното: 1. Категорично откажете да получите медицинския протокол от друг освен от ЛКК. 2. Категорично откажете да плащате предварително с ваши средства помощните средства преди да ви бъде изплатена помощта от Агенция за социално подпомагане.  

Какво е желателно да направите

Сами да си извадите необходимите документи. Ние ще ви помогнем с конкретни съвети как да направите това. Така ще имате възможност за вас или за вашия близък да изберете най-доброто и най-подходящото помощно средство. Да не сте зависими от хора, на които няма как да им имате доверие.

Вижте и другата публикация на подобна тема от специализираната страница Корупция при помощ от АСП

23 януари 2017 Монитор

Лекари в далавера с инвалидни колички. ЕКИП НА „МОНИТОР“ – неделя, 22-01-2017 – 17:59  Лекари в далавера с инвалидни колички

„…Лекари от комисиите са в схема с търговците на инвалидни колички, слухови апарати и перуки, потвърдиха пред вестника и управители на фирми за медицински изделия. „Въпреки че е забранено на комисиите да се занимават с търговски въпроси, това не се спазва. Те са свързани с фирми за медицински изделия, към които насочват хората“, обясни порочната практика Георги Воев, управител на фирма за медицински изделия…“

Да ограбиш инвалид – въпрос на избор. И на реформи. Анна Ефтимова – неделя, 22-01-2017 – 18:10 

 

Снимка Монитор

 

Публикация на специализирания сайт на Воев  за  помощни средства за възрастни хора, инвалиди с ТЕЛК и хора с увреждания без ТЕЛК

 

„Воев“ 02/8519962,02/8519375, 0888 893280, SKYPE : voevisf, E mail:etvoev@abv.bg между ПИРОГОВ и Руски паметник, ул.Шандор Петьофи № 1,

 

Офис-магазин за обслужване на възрастни хора, инвалиди, хора с увреждания с информация за правата им и предоставяне на помощни средства в центъра на София
Не сме дрогерията на партера!!! Ние сме магазина до дрогерията

 

"Воев" магазин санитарен за помощни средства, медицински изделия и санитарни материали в центъра на София Пирогов-Руски паметник, ул. Шандор Петьофи №1, 02/8519962, 02/8519375, 0888 893280

„Воев“ магазин санитарен за помощни средства, медицински изделия и санитарни материали в центъра на София Пирогов-Руски паметник, ул. Шандор Петьофи №1, 02/8519962, 02/8519375, 0888 893280

 

Обслужваме всички населени места в страната

 

Страница от  сайта на лицензирани фирми Воев  за възрастни хора, инвалиди с ТЕЛК и хора с увреждания без ТЕЛК. Помощни средства безплатни през здравната каса и свободна продажба. Информация за правата на хората с увреждания.

 

„Воев“ във Facebook

Приспособления в ежедневието. Ръкавици за безводно къпане и измиване на тяло, глава и коса

Помощни средства и медицински изделия

 

РАБОТИМ СЪС ЗДРАВНАТА КАСА ЗА БЕЗПЛАТНИ ПОМОЩНИ СРЕДСТВА ПСПСМИ И СВОБОДНА ПРОДАЖБА

Воев-София ЕООД регистрация 099/2008 г ИАЛ-АХУ и Договор със здравната каса НЗОК № 22-8060/01 07 2022.

Лицензирана фирма за помощни средства „Воев-София“ ЕООД, Удостоверение №099/2008 г в регистъра на ИАЛ Изпълнителна агенция за лекарствата-Агенция за хората с увреждания. Договор с НЗОК за ПСПСМИ за хората с увреждания.

*ПСПСМИ Помощни средства, приспособления, съоръжения и медицински изделия